Negativní zkušenost s určitým typem pohybu může mít za následek, že se při opakování stejného pohybu dostanete kvůli strachu do svalové tenze (typicky v oblasti, která byla nejvíce postižena) a tím si pohyb ještě více znepříjemníte. Právě strach a s tím spojená tenze je největší psychickou ale i fyzickou blokádou v daném pohybu a může Vás vést do ještě větších bolestí. Řešením však není daný pohyb přestat vykonávat, nýbrž provádět ho o to více, a to v co největší relaxaci a uvolnění. Jiné by to bylo, pokud zvedáte, držíte nebo taháte nějakou zátěž. Tam už se svalové tenzi nevyhnete, ale i tak může být prováděna jinak a správně.
Pokud se tedy například bojíte předklonit, začněte zlehka odbourávat strach – nejprve mírný předklon, poté větší a pokud Vám to hlava dovolí, zkuste, kam až předklon zvládnete. Vždy ale v maximálním UVOLNĚNÍ! Uvidíte, že to bude daleko příjemnější i bezpečnější než dělat předklon extrémně opatrně a v tenzi.
Do tohoto strachu Vás bohužel mohou dostat i fyzioterapeuté, trenéři, doktoři nebo chiropraktici, a to tím, že Vám předsouvají pouze negativní jevy (tohle nedělejte, bude Vás to bolet, tohle pro Vás není dobré), čímž se ještě více zacyklíte v obavách z pohybu. Odborníci by Vám měli vysvětlit, jak udělat pohyb jinak a správně, případně jak a proč se zbavit strachu z daného pohybu.
Klíčové je tedy vnímat své tělo, naslouchat mu a postupně si budovat důvěru v jeho schopnosti. Místo zaměřování se na zákaz a strach z pohybu je lepší hledat způsoby, jak pohyb provádět bezpečně a příjemně. Pokud se například obáváte určitého pohybu kvůli dřívějším bolestem nebo zraněním, zkuste se na něj podívat z jiného úhlu – změnit techniku, tempo nebo využít pomůcek, které Vám pomohou cítit se jistěji. Tělo je přizpůsobivé a často dokáže mnohem víc, než si myslíme, jen je důležité dát mu prostor a čas.