Co tím máme na mysli? Spousta lidí chodí z kanceláře, kde sedí X hodin rovnou do posilovny, kde zvedají těžké váhy případně cvičí na strojích a cyklí se v jednom určitém pohybu, kterému chybí jedna hlavní složka, a tou je PŘIROZENOST.
Posilovna, zvedání vah a posilování na strojích je něco, co s námi je posledních cca 100 let, avšak přirozený pohyb jako je chůze, běh, házení, lezení, skákání apod. je s námi desítky, možná i stovky tisíc let a nikdy dříve jsme jej neomezovali tolik, jako nyní. Proto také můžete často vidět, že ačkoli jsou lidé z posilovny “namakaní”, chybí jim určitá zručnost v přirozených pohybech – neumí pořádně házet, běhat, ale v podstatě ani chodit. Neplatí to samozřejmě pro každého, kdo chodí pravidelně do posilovny, ale je až zarážející, jak běžné to dnešní době je. A je to právě nepřirozeností těchto specifických pohybů.
Právě cvičení v posilovně je řekli bychom tak z 90% tvoření v jednom pohybovém vzorci, a to předozadním – tedy ve flexi a extenzi trupu, pánve, dolních či horních končetin. Často tedy chybí pohyby do strany a pohyby do rotace, a právě kombinace všech těchto vzorců jsou nejčastěji obsaženy v běžných, přirozených pohybech. Uveďme si některé příklady. Například při běhu či chůzi tělo vypadá, jako trup byl pouze rovně, avšak fyziologicky tomu tak není. Trup pří každém kroku rotuje vůči přední noze. Podobný princip platí ve stoji na místě. Tělo opět vypadá, jako by se nehnulo, avšak mozek automaticky přenáší tělo ze strany na stranu, tedy chvíli stojí více vahou na jedné noze, poté třeba na obou stejně, po chvíli opět změní pozici a přenese ji na druhou nohu.
Pohyb do strany a rotační pohyby využívají především sportovci prakticky v každém sportovním odvětví. Cvičit tedy pouze do flexe a extenze v předozadní rovině nedává smysl jak s fyziologického hlediska, tak funkčního. Aby bylo tělo silné a páteř zdravá, potřebuje právě kombinaci všech těchto pohybů.
Pokud tedy chodíte do posilovny nebo nechodíte, ale hýbete se málo, snažte se dělat co nejširší spektrum přirozených pohybových činností. Více choďte, občas si zaplavejte, tancujte, házejte si s pejskem, dělejte víceméně jakékoliv rotační pohyby (důležité je začít s rotací již od kyčlí!), zkrátka cokoliv se Vám zlíbí, ale důležitá je ta pestrost pohybů. A věřte, že za pár let Vám Vaše tělo poděkuje.